הצלחתו של עסק מתבטאת בתרגום הרווח למזומנים. דו"ח רווח והפסד של העסק יכול להעיד על רווחיות גבוהה, אך בעל העסק לא יזכה ליהנות מהמזומנים אם העסק יסבול מתזרים שלילי ממושך. על כן, כל בעל עסק זקוק להבנה בניהול פיננסי של תזרים המזומנים שלו.

לעיתים ניהול תזרים המזומנים עולה על שרטון, אם בגלל אופטימיות יתר ואם בגלל חוסר מתן חשיבות לניהול התזרים. כיצד לעשות זאת נכון?

תרבות התשלומים והמינוס, שמאפיינים את משקי הבית הפרטיים בישראל, אינם פוסחים על המגזר העסקי בארץ, המלווה במוסר תשלומים ירוד ובדחיית תקבולים. בעוד שרשתות וחברות ענק שולטות בשוק וקובעות את תנאי האשראי, בעלי העסקים הקטנים, אשר מהווים רוב מכריע, נאלצים לעיתים לעבוד בתנאי אשראי קשים.

שימוש נכון בתזרים מזומנים פשוט מבטיח היערכות מראש לשנה פיננסית באמצעות פניות לדחיית או הקדמת תשלומים, גיוס הלוואות וכדומה. התזרים הוא כל תחשיב המראה בצורה מדויקת כמה כסף צפוי להיכנס לעסק וכמה כסף עומד לצאת ממנו.

ללא תזרים קל לשכוח לגבי הוצאות קבועות, סיום עבודה מול לקוחות והתפוגגות של התזרים לאורך זמן. מעבר לכך, התזרים מהווה אינדיקציה לזמן הנכון עבור העסק לבצע חיסכון בהוצאות. חיסכון כזה הוא קריטי כאשר ההכנסות המופיעות בתזרים צפויות לרדת או להשתנות לרעה.

עסקים מטבעם מנוהלים ברמת אי וודאות. גם אם רמת אי הוודאות משתנה מעסק לעסק, כולם סובלים מבעיה זו. לכן, על ניהול התזרים לבטא מקדמי שמרנות, כלומר לקחת בחשבון תרחיש פחות טוב בחיזוי העתיד. המשמעות המעשית של כך היא להכתיב תזרים קשוח יותר בצד ההוצאות ולצפות מצב בו לא כל ההכנסות יתקבלו במועדן ובמקרים מסוימים אף לא יתקבלו כלל

המיומנות הנדרשת לניהול תזרים מזומנים יכולה להירכש מניסיון אישי או ע"י איש מקצוע והיא כוללת מספר מישורים:

  • הבנה כללית בניהול ספרי החשבונות של החברה (אם כי לא נדרשת הכשרה מקצועית כמנהל חשבונות).
  • יכולת שימוש בסיסית בכלי מחשוב כגון גיליון אלקטרוני (אקסל וכד') ויכולת עבודה באינטרנט לשם קשר עם הבנקים עימם עובדים והורדת מידע חיוני אחר.
  • הבנה יסודית ומעמיקה של מבנה הפעילות הפיננסית של העסק אותו אתה מנהל.
  • הכרת הענף בו פעיל העסק ותנאי האשראי הנהוגים בו.
  • יכולת תקשורת טובה עם ספקים, לקוחות ובנקים לצורך פתרון "משברים".
  • יכולת לספק תחזיות תזרימיות לגופים הנ"ל.

לניהול תזרים מזומנים באופן מקצועי פנה אל משרדינו לקבל מענה מקצועי ואדיב מלא את פרטיך ואנו ניצור עמך קשר בהקדם.

צור איתנו קשר